Diuna – pisarski wzór do naśladowania

Wraz z nadchodzącą wielkimi krokami ekranizacją był idealny moment na przeczytanie “Diuny” Franka Herberta. Trzeba od razu nadmienić, że książka ta jest określana dumnym mianem arcydzieła literatury science-fiction, co przyciągną do siebie nie tylko miłośników tego gatunku, a po prostu czytelników doceniających porządną powieść. Seria ta otrzymała również wiele nagród, w tym Hugo i Nebulę, co samo w sobie świadczy, że błędem byłoby przepuszczenie okazji do przeczytania “Diuny”.

Świat z krwi i kości

Najbardziej imponująca ze wszystkiego jest w Diunie złożoność świata przedstawionego. Frank Herbert serwuje nam unikalne uniwersum z jego autorską przyrodą i geografią, a nawet planetami; ilość pracy, którą trzeba włożyć w dopięcie tych wszystkich aspektów, jest ogromna, a równocześnie niezaprzeczalnie potrzebna, jeśli autor chce stworzyć dla czytelnika świat, który wydaje się prawdziwy jak z krwi i kości. Herbert powalił tym wszystkich na kolana i pokazał, jak powinno się tworzyć świat przedstawiony od zera. “Diuna” jest również pozycją dla ludzi, którzy nie przepadają za pośpiechem w akcji. W tej powieści żadne z wydarzeń nie wydaje się pośpieszone, sprawia, że czytelnik (w dobrym słowa znaczeniu) niecierpliwi się i chciałby natychmiast wiedzieć, jak rozwiążą się przedstawiane mu dylematy, a zarazem ma pełną świadomość, że to, co dzieje się na kartkach “Diuny” teraz, jest równie ważne jak to, co wydarzy się później. Na dodatek autor posługuje się piórem w niesamowicie zręczny sposób, tworząc barwne opisy i krajobrazy, nie szczędzi słów w miejscach, które ich potrzebują, ale nie rozwleka się niemiłosiernie, jak to w zwyczaju miewają inni autorzy. Dzięki temu rzeczywistość prezentowana w “Diunie” nie tylko ma sens na płaszczyźnie geograficznej czy politycznej, ale i jest oddana z taką starannością, jak gdyby była prawdziwa.

Dystopijny klimat

Presja wisząca czarną chmurą nad bohaterami, jak i ciążąca nad nimi wizja mrocznej przyszłości, wydarzeń, które z pewnością się ziszczą to aspekty, które czytelnik odczuwa na każdej stronie, tak jakby i nad nim samym wisiało fatum. Dlatego właśnie klimat tej powieści, jak i całej serii, jest tak niepowtarzalny i specyficzny – mało kto potrafi tak elegancko manewrować słowem, by wywołać w czytelniku aż taką mieszaninę emocji podobną do tych, jakie odczuwają bohaterowie, a równocześnie go tym nie przytłoczyć. Tu toczą się losy świata, tu wszystko spoczywa w rękach Paula, który z pewnością zaskoczy każdego, kto uważa motyw wybrańca za oklepany i powtarzalny.

Tania Ksiazka – Diuna to zdecydowanie powieść kultowa i ponadczasowa, rozbudza w czytelniku rozważania filozoficzne, skłania do przemyśleń, sprawia, że dumamy nad wyborami bohaterów. Zawiera w sobie motywy wojenne i religijne, arystokrackie, a także w zgrabny sposób łączy je ze sobą i daleką przyszłością gatunku ludzkiego, który knuje, konspiruje i próbuje wymyślić najlepsze strategie do poradzenia sobie z rzeczywistością, w której przyszło im żyć.

Edukacja zdjęcie utworzone przez alexeyzhilkin - pl.freepik.com